Ikgadējā aptauja par pasaules fitnesa tendencēm norisinās jau 12. gadu pēc kārtas:  kā jau ierasts Amerikas Sporta Medicīnas koledžas (ACSM) Health & Fitness žurnāla redaktori izplata šo elektronisko aptauju starp tūkstošiem profesionāļu visa pasaulē, lai noteiktu pastāvošās tendences. Pagājušā gada tendenču apskatu jūs varat atrast šeit.

Top 10 tendences 2018. gadam izskatās sekojoši:

  1. Augstas intensitātes intervāltreniņi

Augstas intensitātes treniņi (HIIT) sevī parasti ietver īsus augstas intensitātes treniņa periodus un īsus zemas intensitātes jeb atpūtas periodus, kuri visbiežāk ilgst mazāk par 30 minūtēm (lai gan ne reti tie var būt arī garāki treniņi). Sporta medicīnas centrā strādājošie speciālisti ir izteikuši vēlmi izmēģināt HIIT treniņu metodes, strādājot ar saviem pacientiem, bet aizstāt augstas intensitātes intervāltreniņu ar mērenas intensitātes intervāltreniņu. Neraugoties uz speciālistu brīdinājumiem par paaugstinātu iespējamu traumatismu HIIT treniņos, šāds treniņu veids ir kļuvis populārs visā pasaulē. Vairāk par HIIT treniņu plusiem un minusiem tu vari uzzināt šeit.

  1. Grupu nodarbības

Grupu nodarbību programmas ir izplānotas tā, lai tās būtu efektīvas dažāda sagatavotības līmeņa cilvēkiem, kā arī lai tās būtu motivējošas. Tas nozīme, ka trenerim jābūt izteiktam liderim, kas palīdz cilvēkiem grupās sasniegt viņu individuālus fitenesa mērķus.

  1. Inovatīvas tehnoloģijas

Līdz ar tehnoloģiju attīstību, lielu cilvēku uzmanību piesaista pārnēsājamas, inovatīvas tehnoloģijas, piemēram, viedie sporta pulksteņi, GPS pulsometri, viedās brilles, viedtālruņu aplikācijas u.c., kas kļūst par cilvēka palīgu aktīvā ikdienā.

  1. Treniņi ar savu ķermeņa svaru

Šādus treniņus cilvēki piekopa arī agrāk, patiesībā pat vairāku gadsimtu garumā, bet jaunā vīzija par šāda veida treniņiem padarīja tos populārus visos pasaules sporta klubos. Visbiežāk šāda veida treniņos izmanto pēc iespējas mazāk sporta inventāru vai nelieto to pavisam, kas padara to par efektīvu veidu kā būt sportiskam, pielietojot minimālas izmaksas.

  1. Spēka treniņi

Ļoti daudz jaunieši fitnesa klubos trenējās gandrīz visu laiku ar brīviem svariem. Tomēr, jāņem vērā, ka gandrīz visos sporta klubos ir klienti, kas ir vecāki, jaunāki, kā arī tādi, kas atgūstas pēc slimības vai traumas un viņu galvenais mērķis ir spēka attīstība vai atgūšana ar svaru palīdzību Arī mūsdienu veselības aprūpes speciālisti arvien biežāk savu klientu un pacientu vajadzībām ievieš spēka vingrinājumus kā vispārīgo vingrinājumu programmu neatņemamu daļu.

  1. Izglītoti, sertificēti un pieredzējuši fitnesa treneri

Ņemot vērā tirgus ekonomikas attīstību un to, ka fitnesa speciālistu klāsts kļūst ar vien pieblīvētāks un konkurētspējīgāks, arī sporta klubu vadības un klientu prasības kļūst augstākas. To ņem vērā arī izglītības iestādes, veidojot jaunas izglītības programmas sporta zinātnē, sporta psiholoģijā, uzturzinātnē u.c.

  1. Joga

Jogā pastāv dažādi tās veidi, piemēram, spēka joga, jogalates, Bikram joga (šādas nodarbības tiek vadītas mitrā telpā ar augstu temperatūru). Pastāv arī tādi jogas veidi, par kuriem jūs esat dzirdējuši retāk – Iyengar joga, Ashtanga, Vinyasa joga, Kripalu joga, Anusara joga, Kundalini joga un Šivananda joga. Izglītojošo video un grāmatu klāsts kļūst arvien bagātāks, un sertifikāciju skaits katram jogas veidam arvien lielāks. Ilgstošā jogas popularitāte un cilvēku interese par to, katru gadu liek jogas pasniedzējiem pielāgoties un attīstīties, lai paplašinātu piedāvājumu vai palāgotu to savu klientu vajadzībām.

  1. Individuālie treniņi

Profesionāli  personīgie treneri turpina izglītoties un kļūt par vēl lielākiem profesionāļiem savā jomā (skat. topa 6.vietu). Kopš 2006.gada, kad pirmo reizi tika veikta aptauja par fitnesa tendencēm, individuālie treniņi vienmēr bijuši kādā vietā top 10. Lielāka uzmanība tika veltīta izglītībai un individuālo treneru sertificēšanai.

  1. Treniņu programmas vecāka gadagājuma cilvēkiem

Pēdējo gadu laikā pieaug vecāku cilvēku skaits, kuri seko savai veselībai vairāk nekā citas paaudzes. Veselības un fitnesa iestādēm būtu jāņem vērā šis fakts, nodrošinot kvalitatīvas un vecumam un veselības stāvoklim atbilstošas treniņu programmas šai vienlaikus ignorētajai iedzīvotāju grupai.  Izmantojot atbilstošu treniņ programmu, arī gados vecāki cilvēki var uzlabot līdzsvaru un savu fizisko sagatavotību, atvieglojot savu ikdienu. Veselības speciālistiem un fitnesa treneriem vajadzētu apsvērt domu izstrādāt treniņu programmu un strādāt arī ar šāda vecuma grupas cilvēkiem, tajā pašā laikā lietderīgi izmantojot laiku, kad apmeklētāju sporta klubos ir vismazāk (parasti no 9:00 līdz 11:00 un no 14:00 līdz 16:00).

  1. Funkcionālais fitness

Funkcionālajā fitnesā tiek izmantoti spēka treniņi, lai vienlaicīgi uzlabotu balansu, koordināciju, spēku, funkcionalitāti un izturību, lai uzlabotu savas spējas brīvi kustēties ikdienā. Funkcionālais fitness aptaujā pirmo reizi parādījās 2007.gadā, ieņemot 4.vietu, 2008.gadā ieņemot 8.vietu, bet 2009.gadā nokrītot līdz 11.vietai fitnesa tendenču topā.