Šajā rakstā mēs piedāvājam pārskatu par TOP 20 fitnesa tendencēm 2022. gadā, kas ir ierindojušas no 20. līdz 11. vietās.

Amerikas Sporta medicīnas koledža (ACSM), sadarbībā ar tūkstošiem nozares ekspertu, veikuši ikgadēju pētījumu par aktuālajām fitnesa tendencēm. Šie pētījumi tiek veikti un publicēti jau 16 gadus pēc kārtas un to rezultāti tiek uzskatīti par viscienījamāko atsauci pasaulē. Liela daļa sporta zāļu un veselības iestāžu izmanto šos rezultātus, lai izstrādātu savus plānus un stratēģijas. Šogad aptaujā piedalījās vairāk nekā 123 000 fitnesa un veselības profesionāļu (par 64% vairāk nekā pērn) no Austrālijas, Brazīlijas, Kanādas, Ķīnas, Francijas, Vācijas, Japānas, Indijas, Itālijas, Apvienotās Karalistes, ASV un daudzām citām valstīm.

Šīs tendences nav tikai īslaicīgas modes aktualitātes, bet gan profesionāli un sabiedriski attīstības notikumi, kas, pēc eksperta domām, ietekmē fitnesa nozari. Izlasi šo rakstu, lai uzzinātu, kā Tu vari uzlabot savu biznesu un sagatavoties nākotnei!

Nr20: GRUPU TRENIŅI.

Grupu treniņi jau gadiem ilgi ir bijusi aktuāla tendence fitnesa nozarē, un ir parādījusies kā potenciāla pasaules tendence kopš šīs aptaujas sākotnējās izveides. Tomēr, tikai 2017. gadā grupu vingrojumu treniņi iekļuva labāko divdesmitniekā, parādoties 6. vietā, kam sekoja 2. vieta 2018. un 2019. gada aptaujās.

Grupu treniņu programmu instruktori izglīto, konsultē un motivē dalībniekus, vadot treniņus, kas īpaši paredzēti lielām grupām (kur piedalās vairāk kā 5 cilvēki). Viena no galvenajām prasībām grupu treniņos ir, lai tie būtu interesanti un efektīvi dažāda sagatavotības līmeņa klientiem. Straujais grupu treniņu popularitātes kritums 2021. un 2022. gadā skaidrojams ar sporta zāļu slēgšanu un ieteikumiem cilvēku pūļa ierobežošanai.

Nr19: VESELĪGA DZĪVESVEIDA MEDICĪNA.

Dzīvesveida medicīna ir zinātniski pamatota metode veselīgu uzvedības modeļu ieviešanai un uzturēšanai ģimenēs un individuāli, kas tieši ietekmē veselību un dzīves kvalitāti. Šādu izmaiņu piemēri ir smēķēšanas atmešana, ēšanas paradumu uzlabošana, fizisko aktivitāšu palielināšana un alkohola patēriņa samazināšana.

Šī tendence veicina veselīgu dzīvesveidu kā slimību profilakses un veselības veicināšanas pamatu. Pirmo reizi šī tendence pārskatā parādījās 2020. gadā (16. vietā).

Nr18: SPECIĀLISTU LICENCĒŠANA FITNESA JOMĀ.

Amerikas Savienotajās Valstīs un daudzās citās valstīs noteiktas darbības ir licencētas. Piemēram, ārstiem, medmāsām, fizioterapeitiem un uztura speciālistiem šī licencēšanas prasība ir obligāta. Fitnesa nozarē pieaug tendence regulēt fitnesa profesionāļu darbību, proti, personīgo treneru darbību.

Fitnesa speciālistu licencēšana pirmo reizi paradījās fitnesa tendenču sarakstā 2018. gadā 16. vietā, kopš tā laika tā vienmēr atradusies divdesmitnieka apakšgalā.

Nr17: TIEŠSAISTES PERSONĪGAIS TRENIŅŠ.

Tiešsaistes personīgie treniņi ir lieliski piemēroti treniņiem mājas apstākļos vai ceļojuma laikā. Tās var būt gan iepriekš ierakstītas nodarbības, gan tiešraides nodrošinot individuālo treniņu plānu un vingrojumu kopumu. Abi ir pieejami lietotājam 24/7 un ietver interaktīvu pareizas izpildes tehnikas pamācību.

Šogad kā atsevišķa tendence ir izcelti personīgie tiešsaistes treniņi, jo atšķirībā no tiešsaistes treniņiem, kas topā ieņēma 9. vietu, šis ir individuālāks formāts, kas tiek nodrošināts pēc pieprasījuma un tiek veidots konkrētam lietotājam atbilstoši viņa mērķiem.

Nr16: MOBILĀS APLIKĀCIJAS TRENIŅIEM.

2019. gadā mobilās lietotnes pirmo reizi ierindojās 20. vietā, 2020. gadā tās noslīdēja līdz 25., tad, 2021. gadā, pakāpušās līdz 12. vietai, bet tagad, 2022. gadā, tās noslīdēja līdz 16. vietai.

Mobilās treniņu lietotnes joprojām ir aktuālas, un tagad slavenākās no tām (MapMyRun®, Fitness Buddy®, JEFIT Workout Planner®, Runkeeper®, MyFitnessPal®, Runtastic® un Nike Training Club®) atskaņo audio un vizuālos paziņojumus par treniņa sākumu un beigām, sniedz norādījumus par to, kā veikt vingrinājumus. Daudzas no šīm aplikācijām seko treniņu progresam noteiktā laika periodā, sniedz informāciju par to reāllaikā, un ir veidotas dažādu aktivitāšu cienītājiem. Šīs lietotnes ir pieejamas iWatch® iPhone®, iPad® un Android ierīcēs.

Tu vari iegūt sev vēlamo formu un motivēt sevi, izmantojot speciālistu izstrādātas treniņu programmas, kuras pieejamas aprīkojuma ražotāju aplikācijās. Piemēram, ICG® velotrenažieru aplikācija ir izcili piemērota treniņiem mājas apstākļos, un viens no tās mērķiem ir izklaidēt ikvienu lietotāju, neatkarīgi no viņu fiziskās sagatavotības līmeņa, papildus bonuss – tā ir bezmaksas. Aplikācija ļauj atlasīt, pielāgot un pat kopīgot savus treniņus ar draugiem, vienlaikus apmainoties ar saviem treniņu datiem ar trešo pušu lietojumprogrammām.

Nr15: JOGA.

Joga pirmo reizi parādījās 10 populārāko tendenču sarakstā 2008. gadā, 2009. gadā izkrita no 20 populārākajām tendencēm, bet 2010. gadā atkal parādījās un visu laiku palikusi Top 20.

Joga ir sadalīta daudzos virzienos, tostarp spēka jogā, jogalatēs un Bikrama jogā (tā sauktā “karstā” joga, kas notiek telpās ar augstu temperatūru un augstu mitruma līmeni). Ir arī Ajengāra joga, Aštanga joga, Vinyasa joga, Kripalu joga, Anuara joga, Kundalini joga, Šivananda joga. Tiek publicētas grāmatas, kā arī video pamācības, un pieaug sertifikācijas kursu skaits dažādos jogas veidos.

Šis aktivitātes veids palīdz pārvarēt satraukuma un stresa stāvokli, nomierināt prātu, atslābināt muskuļus un izstiept fascijas audus. Fitnesa aprīkojuma ražotāji piedāvā dažādus rīkus, kas papildina jogas nodarbības, savukārt TRX pat piedāvā 8 stundu apmācības par to, kā izmantot TRX savos treniņos, lai palīdzētu attīstīt asanu prasmes.

Nr14: FUNKCIONĀLIE TRENIŅI.

Pirmo reizi parādoties top 20 sarakstā 2007. gadā, tendence ieņēma 4. vietu. 2008. gadā tā atkrita uz 8. vietu. Pēc tam funkcionālie treniņi katru gadu mainīja savu vietu uz abām pusēm, līdz 2021. un 2022. gadā ierindojās 14. vietā.

Funkcionālo treniņu var definēt kā treniņu formātu, kurā tiek izmantoti spēka vingrinājumi, kas balstīti uz ikdienas kustībām un veidoti, lai uzlabotu līdzsvaru, koordināciju, spēku, treniņu sniegumu un izturību. Funkcionālo treniņu mērķis ir iemācīt cilvēkam tikt galā ar ikdienas dzīves spriedzi, kas īpaši attiecas uz gados vecākiem cilvēkiem.

Nr13: SERTIFICĒTU FITNESA PROFESIONĀĻU PIEŅEMŠANA DARBĀ.

Sertificētu fitnesa profesionāļu pieņemšana darbā bija jauns fokuss 2019. gadā, debitējot 6. vietā starp 20 populārākajām tendencēm. 2020. gadā tas noslīdēja uz 10. vietu, un 2022. gadā, tāpat kā 2021. gadā, turpina atrasties 13. vietā.

Neskatoties uz šīs fitnesa tendences lejupslīdi sarakstā, kvalificētu speciālistu pieņemšana darbā, kas ir apmācīti izglītības un sertifikācijas programmās, kas ir akreditētas veselības un fitnesa profesionāļiem, joprojām ir ļoti būtiska. Pēdējos gados Nacionālā sertifikācijas aģentūru komisija (NCCA, www.credentialingexcellence.org/NCCA) ir akreditējusi daudzas sertifikācijas programmas, sniedzot darba devējiem vairāk iespēju apmācīt savus trenerus.

Nr 12: EXERCISE IS MEDICINE®.

Mūsdienās EIM kustība redz fitnesa profesionāļus kā speciālistus veselības saglabāšanā un uzlabošanā. 2017. gadā Exercise is Medicine® fitnesa tendenču apskatā ierindojās 7. vietā, 2018. gadā – 12., 2019. gadā – 10., 2020. gadā pakāpās līdz 6. vietai, 2021. gadā atkrita uz 7. pozīciju, bet tagad ieņem 12. vietu.

Exercise is Medicine® ir starptautiskās veselības aprūpes virziens, kas mudina ģimenes ārstus un citus medicīnas speciālistus iekļaut savās ārstēšanas programmās fiziskās aktivitātes, novirzīt pacientus pie fiziskās kultūras speciālistiem, fizioterapeitiem un manuālajiem terapeitiem (kiropraktiķiem).

Nr11: FITNESA PROGRAMMAS VECĀKA GADAGĀJUMA CILVĒKIEM.

Pēc tam, kad šī tendence 2007. gadā iekļuva top 10 sarakstā (toreiz tā bija 2. vietā), tā uz brīdi izkrita no saraksta, bet pēdējos gados ir atgriezusies ar jaunu sparu. 2017. gadā tā ieņēma 11. vietu, 2018. gadā – 9. vietu, bet 2019. gadā – jau 4., 2020. gadā atkal 9., bet šogad ir mazliet zemāk – 11.vietā.

Mūsdienās cilvēki, kas dodas pensijā, ir veselīgāki un fiziski aktīvāki nekā iepriekšējās paaudzēs. Un pēdējā laikā šī klientu kategorija fitnesa klubus apmeklē arvien vairāk. Fitnesa nozares profesionāļiem jāraugās uz šī kādreiz ignorētā tirgus segmenta straujo izaugsmi un jāpiedāvā senioriem viņu vecumam pielāgotas treniņu programmas.