Šajā rakstā mēs pieķersimies topa augšgalam – pirmajam desmitniekam. Tieši šīs tendences visbiežāk arī ir noteicošās, kad klientam jāpieņem lēmums. Sarakstā ir skaidri manāma pandēmijas ietekme – tehnoloģijas, veselību veicinošas aktivitātes, individuālie treniņi un nodarbības ārā – tas viss ir iekļauts fitnesa tendenču pirmajā desmitniekā.

Atgādinām, ka Amerikas Sporta Medicīnas koledža (ACSM), sadarbībā ar tūkstošiem nozares ekspertu, jau 16. gadu pēc kārtas veikuši un publicējuši pētījumu par aktuālajām fitnesa tendencēm.

Šīs tendences nav tikai īslaicīgas modes aktualitātes, bet gan faktori, kas, pēc ekspertu domām, ietekmē fitnesa nozari. Izlasot šo rakstu, varēsi saprast pieprasījumu fitnesa nozarē un izdomāt, kā pielāgoties mainīgajai videi.

Nr10: VESELĪBAS UN LABSAJŪTAS KOUČINGS

Veselības un labsajūtas koučings, kas kopš 2010. gada ierindojas starp 20 labākajām treniņu metodēm, ir augoša tendence, kas integrē uzvedības pētījumus veselības veicināšanas un dzīvesveida medicīnas programmās. Veselības un labsajūtas koučingā tiek izmantota individuāla (un dažreiz arī grupu) pieeja, kurā trenerim ir atbalstoša loma un viņš ir atbildīgs par mērķu izvirzīšanu, vadību un motivāciju.

Labsajūtas koučingā ir apvienoti uzvedības izmaiņu zinātniskie principi, veselīga dzīvesveida veicināšanas vadlīnijas, slimību profilakses un rehabilitācijas programmas. Tāpat kā personīgos treniņus, arī labsajūtas koučingu raksturo individuāla pieeja: koučs sniedz visaptverošu atbalstu un palīdz klientam ievērot ieteikumus un virzīties uz savu mērķi. Speciālists izstrādā programmas, ņemot vērā katra klienta vērtības, vajadzības, cerības, vēlmes un mērķus, kas nav saistīti tikai ar ārējo izskatu. Primārais mērķis ir iemācīt cilvēku pareizi barot savu ķermeni un pareizi to trenēt lai ilgus dzīves gadus varētu būt aktīvs, vesels un drošs par savu labsajūtu.

Nr9: TIEŠSAISTES TRENIŅI

Koronavīrusa dēļ, daudzas trenažieru zāles visā pasaulē bija spiestas aizvērt savas durvis un pielāgoties jaunajai realitātei. Šī negaidītā pārmaiņa iedvesmoja daudzus īpašniekus un menedžerus savā biznesā būt radošiem un elastīgiem, piemēram, organizējot tiešsaistes jeb online nodarbības, lai modernā veidā sazinātos ar saviem klientiem attālināti. 

Problēmas, kas radušās ar klientu piesaisti tiešsaistes formātam, noveda pie jaunu, dažkārt visai neparastu treniņu formātu veidošanās. Tiešsaistes nodarbības sākotnēji bija paredzētas mājas treniņiem un galvenokārt izmantoja digitālās tehnoloģijas individuālajām vai grupu treniņu programmām (gan tiešraides, gan iepriekš ierakstītas nodarbības). Tagad tiešsaistes treniņi joprojām ir pieprasīti, cilvēki vingro online treneru pavadībā gan zālēs, gan mājās, gan ārā, kas ir ērti, un ko katrs var viegli pielāgot paša grafikam.

Arī slavenākie ražotāji veido un piedāvā savas online programmas, piemēram, Life Fitness On Demand nodarbības ir pieejamas kardio trenažieru konsolēs. To ilgums svārstās no 10 līdz 40 minūtēm, un tās piedāvā plašu grūtības pakāpju, treniņu stilu un mūzikas žanru klāstu. Cits piemērs ir TRX piekares sistēmu aplikācija, kur pieejami dažāda ilguma un intensitātes treniņi jaudīgu treneru pavadībā, kur arī vari piedalīties online nodarbībās kopā ar sportotājiem no visas pasaules.

Nr8: TRENIŅI AR ĶERMEŅA SVARU

Kopš 2013. gada jeb brīža, kad šī treniņu metode parādījās sporta tendenču aptaujā, treniņi ar ķermeņa svaru ir bijuši starp desmit labākajām fitnesa tendencēm. Šī treniņu metode ir bijusi neatņemama trenažieru zāles sastāvdaļa, jo tas ir efektīvs veids, kā nodarbināt visu ķermeni izmantojot divus “rīkus” – savu ķermeņa svaru un gravitāciju. 

Tikai pēdējo desmit gadu laikā vingrinājumi ar ķermeņa svaru ir kļuvuši populāri sporta zālēs visā pasaulē. Šādos treniņos ķermenis darbojas kā galvenais instruments: ķermeņa svara, mainīgas slodzes, neiromotorisko kustību un vairāku plakņu kombinācija ļauj sasniegt ievērojamus rezultātus. Parastajām ķermeņa svara treniņu programmām ir nepieciešams minimāls aprīkojums, padarot šo efektīvo fitnesa veidu ļoti ekonomisku.

Klubiem šāda veida treniņu ieviešana var kalpot kā gudrs veids, lai piesaistītu klientus, kuriem lielie svari un fitnesa aprīkojums šķiet pārāk biedējoši.

Nr7: HIIT JEB AUGSTAS INTENSITĀTES INTERVĀLA TRENIŅŠ

2014. un 2018. gadā augstas intensitātes intervāla treniņš jeb HIIT ieņēma pirmo vietu, bet periodā no 2014. līdz 2021. gadam bija fitnesa tendenču TOP 5. Lai arī šī treniņu metode šogad ir TOP 10, pirmo reizi HIIT no piektās vietas nokrities uz septīto pozīciju.

HIIT treniņi ir īsi augstas intensitātes vingrinājumu intervāli, kas mijas ar īsiem atpūtas periodiem. Parasti viena HIIT treniņa ilgums ir mazāks par 30 minūtēm, tomēr dažos gadījumos programmu ilgums var būt daudz ilgāks.

Pasaulē ir vairāki specializēto HIIT studiju komerciālo projektu, un tie visi trenējas ar lielāku intensitāti, nekā mēs esam pieraduši (virs 90% sirdsdarbības ritma). Neskatoties uz dažu fitnesa profesionāļu brīdinājumiem par potenciāli lielāku traumu risku HIIT treniņu laikā, šis formāts joprojām ir populārs fitnesa klubos visā pasaulē. Te vienmēr būtu svarīgi atrast sev piemēroto balansu, kas varētu būt 80%+ vai pat 75%+. Jāņem vērā, ka HIIT treniņiem vajadzētu sagatavoties ar mēreno slodzi dažu mēnešu garumā, kā arī pirmajos treniņos likt garākas atpūtas pauzes starp vingrinājumiem un pamazām palielināt tempu. Šī tendence ir saistīta ar valkājamajām tehnoloģijām, tāpēc klubu īpašniekiem noteikti ir vērts izvērtēt MyZone treniņu sistēmu klubam, kas ir lielisks papildinājums šāda veida treniņiem, kā arī iesakām apskatīt Hammer Strength jaunākos papildinājumus – HD Tread, HD Air Bike un HD SPARC –fitnesa aprīkojuma klāsts, kas nodrošina izcilu augsta snieguma treniņu.

Nr6: PRIVĀTIE TRENIŅI

Pēc kritiena no 5. uz 10. vietu 2021. Gadā, šogad individuālie treniņi atgūst savu vietu fitnesa tendenču augšgalā. Tā joprojām ir nozīmīga un populāra tendence, treneri tagad strādā  fitnesa centros, pie klientiem mājās, tiešsaistē un pat birojos, kur ir īpaši aprīkotas telpas treniņiem.

Personīgais treniņš ir individuāls darbs ar treneri, kas ietver fiziskās sagatavotības testēšanu un Jūsu vajadzībām atbilstošu mērķu uzstādīšanu. Tas viss ļauj izstrādāt visefektīvāko programmu katram klientam. Šajās individuālajās treniņu sesijās lietotājs ir motivēts sasniegt savus labākos rezultātus, kamēr sertificēts privātais treneris nodrošina piemērotu un drošu treniņu tehniku.

Individuālo treniņu studijas kļūst arvien populārākas, kas ir arī galvenais ienākumu avots tradicionālajos fitnesa klubos. Ja uzdodat sev jautājumu par to, kāds aprīkojums varētu atvieglot treneru darbu un palīdzēt klientiem sasniegt rezultātus, tad mums ir vairākas atbildes. Daudzi privātie treneri izvēlas Synrgy no Life Fintess, jo šīs sistēmas ir pieejamas dažādās komplektācijās un izmēros, kā arī to dizains ļauj ietaupīt vietu un izmantot pat vismazākajās telpās. Klientam savukārt tās nodrošina vingrinājumu daudzveidību, kas ļauj neuztvert sportošanu kā garlaicīgu rutīnu. Lai arī mums patīk izaicināt sportotājus, mēs dodam priekšroku tam, lai atvieglotu privāto treneru darbu.

Nr5: TRENIŅI SVARA ZAUDĒŠANAI

Vairākus gadus pēc kārtas treniņi svara zaudēšanai palikuši 20 labāko fitnesa tendenču saraksta lejasgalā, bet tagad ir ierindojušies jau piektajā vietā! Svara problēmas, kas radušās izolācijas, attālināta darba un mazkustīga dzīvesveida pieauguma dēļ, šogad virzīs šo fitnesa tendenci arvien augstāk.

Svara zaudēšanas programmās ir uzsvērts uzņemto kaloriju daudzuma ierobežojums, un to papildina vingrojumu programma. Vingrinājumu un diētas kombinācija ļauj pakāpeniski zaudēt svaru, pastiprinot cilvēka vēlmi ievērot kaloriju deficīta programmas.

Kardio treniņi noteikti var palīdzēt svara zaudēšanai un piemērotāka trenažiera izvēle ir atkarīga no katra cilvēka fiziskās sagatavotības līmeņa, personiskajiem mērķiem un vispārīgajām prioritātēm. Kardio trenažieri ietver skrejceliņus, eliptiskos trenažierus, velotrenažierus, kāpšanas un airēšanas trenažierus. Kā tad izvēlēties sev piemērotāko? Jāizvērtē prioritātes, trenažieru plusus un mīnusus! Piemēram, airēšanas treniņi rūpējas par mūsu locītavām, jo tiem ir zemāka trieciena intensitāte, vienlaicīgi nodrošinot lielu kaloriju patēriņu. Katra rāviena veikšanas laikā tiek nodarbinātas vairākas muskuļu grupas, patiesībā, 85% no visiem ķermeņa muskuļiem. Šī iemesla dēļ, airēšanas trenažieri ir lielisks treniņu partneris tiem, kuri vēlas zaudēt svaru, bet izvairās no treniņiem ar lielu trieciena intensitāti.

Mājās un ārā par lielisku alternatīvu kalpo skriešana, lēcienu treniņi ar stepa solu, lecamauklu vai parasto HIIT treniņu vingrinājumu izpilde ātrā tempā.

Tapāt gan privātie treneri, gan sporta zāles piedāvā individuālās un mazo grupu nodarbības, kā arī online programmas, kas ir vērstas uz svara zaudēšanu un formas uzturēšanu pēc tam. Tādās programmās bieži izmanto funkcionālo treniņu inventāru, brīvos svarus un apļa treniņu formātus. Pēdējā laikā garākās programmās iekļauj arī spēka treniņus sporta zālē, jo tie palielina organisma bāzes kaloriju patēriņu, kas ļauj pie lielākas dienas kaloriju uzņemšanas (kas ir vieglāk uzturama ilgtermiņā) turpināt zaudēt lieko svaru.

Nr4: SPĒKA TRENIŅŠ AR BRĪVAJIEM SVARIEM

Iepriekšējās aptaujās šī tendence tika saukta par “Spēka treniņu”, bet 2020. gadā tā tika definēta kā pārāk vispārīgs termins un sašaurināta līdz “treniņiem ar brīvajiem svariem”. Kopumā tiek runāts par spēka treniņiem izmantojot tādus brīvos svarus kā hanteles, svaru bumbas, stieņi un diski, ka arī medicīnas bumbas. Piemēram, tagad hanteles tiek izmantotas pat modernākajās iekštelpu velotrenažieru nodarbībās.

Arvien vairāk sporta klubu pasaulē piedāvā nodarbības ar stieņiem, svaru bumbām un citiem brīvajiem svariem, kas nav vienkārši funkcionālie grupas treniņi, tie sākas ar to, ka treneris katram vingrinājumam parāda pareizo izpildes tehniku, un pēc tam, kad tas ir izpildīts, slodze pakāpeniski palielinās. Nodarbībām regulāri tiek pievienoti jauni vingrinājumi, kas arī sākas ar tehnikas praktizēšanu. Papildus izturīgajām hantelēm un citiem brīvajiem svariem, šādos treniņos izmanto arī izturīgus tērauda rāmjus.

Vai Tu dotu priekšroku dažādu krāsu spēka treniņu aksesuāriem, kas ļautu vieglāk identificēt to svaru? Apskati vairāku ražotāju Studio sēriju aksesuārus, kā piemēram, stieņus, diskus ar gumijas pārklājumu, smaguma somas un svaru bumbas – tie ir koši un palīdz uzturēt pozitīvo noskaņu treniņu laikā.

Nr3: ĀRA TRENIŅI

Aktivitātes ārā ir par vienu pozīciju augstāk nekā pagājušā gada ikgadējā aptaujā, ieņemot 3. vietu. Ņemot vērā, ka 2010. gadā tās ierindojās 25. vietā, varam secināt, ka COVID-19 pandēmijai ir bijusi liela saistība ar šo lielo popularitātes pieaugumu.

Grupu pastaigas, velobraucieni vai organizētas pastaigu tūres ir bijušas populāras jau sen, taču tagad gandrīz katrs sportists ir atklājis treniņus brīvā dabā. Āra aktivitātes var aizņemt pavisam maz laika vai veselu dienu, vai pat nedēļu (pārgājieni, nometnes).

Sporta zāles pārvietošanai uz parku un skaisto laikapstākļu baudīšanai, trenējoties kopā ar citiem, ir īpašs nosaukums – “Boot Camp”. Tas ir militāra veida treniņš instruktora pavadībā, kur vingrinājumu izpilde prasa vislielāko atdevi. Šie treniņi paredzēti visām ķermeņa zonām, nodrošinot vislabākos rezultātus.

Veselības un fitnesa profesionāļi saviem klientiem arvien vairāk piedāvā āra aktivitātes. Ja arī Tu domā iekļaut šāda veida treniņu zonu savā fitnesa centrā vai piedāvāt āra treniņus saviem privātiem klientiem, tad apskati mūsu plašo Escape Fitness, TRX, Life Fitness, SKLZ, Blazepod un citu zīmolu aksesuāru klāstu. Atklāj lieliskās fitnesa aksesuāru iespējas, lai uzlabotu ātrumu, veiklību, lokanību, spēku un līdzsvaru āra treniņos: no medicīnas bumbām, hantelēm, stieņiem un diskiem līdz pat pretestības gumijām un plyo kastēm.

Nr2: TRENIŅI MĀJĀS

Šis ir pirmais gads, kad mājas sporta zāles ir kļuvušas par fitnesa tendenci. Tās ir kļuvušas par populāru alternatīvu globālās COVID-19 pandēmijas dēļ. Daudziem cilvēkiem, kuri sāka trenēties mājas apstākļos, tas kļuva par ieradumu, no kura viņi nedomā atteikties.

Mājas sporta zālēs var būt minimāls fitnesa inventārs, vai arī mājas sprota zāli var veidot kā fitnesa studiju ar augstākās kvalitātes kardio un svara trenažieriem. Tie arī veido lielisku tandēmu ar personīgo un grupu tiešsaistes treniņu virzieniem, lai lietotāji varētu vingrot trenera uzraudzībā, neizejot no mājām. Daži no noteicošajiem faktoriem, izvēloties mājas trenažierus un citu inventāru, ir izmērs un to pārvietošanas iespējas, kā arī ir svarīgi, lai tos būtu viegli kopt un ērti uzglabāt. Visbiežāk mājas lietošanai izvēlas velotrenažierus, kam seko salokami skrejceliņi un airēšanas trenažieri.

Nr1: VALKĀJAMĀS TEHNOLOĢIJAS (IERĪCES)

Jau kārtējo reizi portatīvās jeb valkājamās tehnoloģijas ir fitnesa tendenču saraksta augšgalā. Patiesībā, portatīvās tehnoloģijas ir bijušas pirmajās trīs vietās, kopš 2016. gada, kad tās tika iekļautas aptaujā. Un tas nav nekāds pārsteigums – mēs  taču dzīvojam digitālajā laikmetā!

Arvien vairāk un vairāk cilvēku vēlas sekot līdzi savai treniņu rutīnai. Iespēja iegūt informāciju par treniņiem, izmērīt ātrumu, distanci un sirdsdarbības ritmu motivē sportistus sasniegt vēl labākus rezultātus.  

Viedo ierīču klāstā ietilpst viedās aproces, viedie pulksteņi, sirdsdarbības sensori, GPS navigatori un viedās brilles (parāda kartes un seko līdzi lietotāja aktivitātēm).

Pazīstamākie fitnesa monitorēšanas ierīču ražotāji ir Fitbit, Samsung, Misfit, Garmin un Apple. Viedierīces palīdz izsekot pulsam, sadedzinātajām kalorijām, sēdus pavadītajam laikam un daudz ko citu. Fitnesa nozare vairākkārt ir aktualizējusi jautājumu par šādu sīkrīku precizitāti, taču tagad var teikt, ka ražotāji ir veiksmīgi atrisinājuši visas problēmas. Pēc ekspertu domām, valkājamo tehnoloģiju nozares apjoms šodien ir aptuveni 100 miljardi ASV dolāru. Jaunākie sasniegumi valkājamo tehnoloģiju jomā ietver asins skābekļa padeves ierīces, asinsspiediena mērīšanu un elektrokardiogrammas.

Arī trenažieru ražotāji strādā pie tā, lai varētu maksimāli atvieglot savienošanos ar Tavu viedierīci, lai Tu redzētu visus savus datus. Piemēram, Life Fitness kardiotrenažieri, kuriem ir Discover SE3 HD un SL konsoles, uzrāda lietotāja sirdsdarbību, ātrumu un kaloriju patēriņu. Tādas pašas opcijas ir TFT konsolēm, kuras ir IC5, IC6, IC7 un IC8 velotrenažieriem no ICG. Šie trenažieri viegli savienojas ar sirdsdarbības monitoriem un pulksteņiem izmantojot Bluetooth® un ANT+ savienojumus. Tu vari sinhronizēt arī savu mīļāko mūziku, video un fitnesa aplikācijas.

Ja vēl esi sava valkājamās tehnoloģijas palīga meklējumos, iesakām pievērst uzmanību Myzone sirdsdarbības monitoriem, kas nodrošina precīzu datu ieraksti trenējoties zālē, ārā, peldot, skrienot vai spēlējot komandu spēles. Kad būsi blakus telefonam, dati tiks pārnesti un tu varēsi tos izpētīt aplikācijā.

KAS IR IZKRITIS NO TOPA ŠOGAD VAI NAV ATGRIEZIES 2022. GADĀ?

Šogad no TOP 20 fitnesa tendencēm izkrita “Rezultātu mērījumi”. No 2020. gada labāko divdesmitnieka diemžēl izkrita un tā arī neatgriezās “Apļa treniņi”, “Veselības veicināšana un labklājība darba vietā”, kā arī “Fiziskās aktivitātes bērniem”.

2022. gada pasaules mēroga fitnesa tendenču pētījums norisinās jau 16. gadu pēc kārtas, un šis, iespējams, ir viskritiskākais gads pēc COVID-19 pandēmijas, atgriešanās pie sava veida normalitātes nozarē un veselības klubu vadīšanas modeļu mainīšanās. Aptauja tika izstrādāta, lai palīdzētu un atbalstītu veselības fitnesa nozari, pieņemot svarīgus programmu sastādīšanas un biznesa lēmumus, lai piesaistītu papildu klientus nākotnē un, iespējams, pat lai turpinātu darboties pēc vētrainiem 2 gadiem. Šīs aptaujas rezultāti attiecas uz visām četrām veselības un fitnesa nozares nozarēm (komerciāli klubi, klīniskās vai medicīniskās fitnesa programmas, korporatīvās labsajūtas programmas un municipālas bezpeļņas fitnesa organizācijas). Lai gan neviens nevar precīzi paredzēt fitnesa nozares nākotni, šī aptauja palīdz izsekot tendencēm, kas palīdz īpašniekiem, operatoriem, programmu direktoriem un veselības fitnesa speciālistiem pielāgoties apstākļiem.

Avots: https://www.acsm.org/education-resources/trending-topics-resources/acsm-fitness-trends