Aplūkosim ko mums fitnesā sniegs 2014.gads. Kādas prognozes par aktuālajām tendencēm, kas mainījies kopš iepriekšējiem gadiem. Tas viss šeit – top 10 fitnesa tendences 2014.gadā!

shutterstock_82307479

1. Augstas intensitātes intervālu treniņi

Visbiežāk tajā ir iekļauti īsi, augstas intensitātes vingrojumi, kam seko īsas pauzes; šīs treniņu programmas visbiežāk ir mazāk nekā 30 minūšu garas. Pagājušajā gadā šī tendence neizcīnija pat top 20, bet 2014. gadu tā ir augstajā pirmajā vietā, neraugoties uz daudz negatīviem komentāriem par to, ka šis treniņu veids ir bīstams. Ir bijuši vairāki komentāri par to, ka „klientiem šie treniņi patīk, jo tie ir īsi”, bet daudz citi brīdina „Ļoti, ļoti populāri. Bet ar augstu savainojumu risku. Ir nepieciešami vairāk profesionāļi, kas strādātu šajā joma.”. Bet tāpat daudzi uzskata, ka ar šādiem treniņiem var daudz ātrāk sasniegt vēlamo rezultātu, tomēr treneri mēģina atrunāt no šiem treniņiem, ja nav pienācīga sagatavotība. Neraugoties uz brīdinājumiem no treneriem, par palielinātu traumu risku augstas intensitātes intervālu treniņiem, šis treniņi veids gūst arvien lielāku popularitāti.

2. Ķermeņa svara treniņi

Pagājušajā gadā šis fitnesa trends ierindojās trešajā vietā, bet nu ir pakāpies uz otro. Lai gan iepriekšējos gados šāds treniņu veids nebija populārs, tas nenozīmē, ka tas nebija, vienmēr cilvēki ir izmantojuši savu ķermeņa svaru, lai trenētos, bez papildus inventāra. Pēc lielā TRX piekares sistēmas buma, kur trenējoties viss tiek balstīts tikai uz savu ķermeņa svaru šādi treniņi ir guvuši pavisam jaunus apgriezienus. Vairums fitnesa klubu piedāvā šādus treniņus, ar maz inventāru, kas ir arī ekonomiski izdevīgi un cilvēki var darboties arī paši mājās.

3. Apmācīti, izglītoti un sertificēti fitnesa profesionāļi.

Šis fitnesa trends 6 gadus pēc kārtas ir turējies pirmajā vietā, un nu ir nokritis uz trešo vietu. Arvien ir pieprasītas profesionālas apmācības, kas sniedz plašāku ieskatu treniņu veikšanā. Tāpat arī fitnesa klubu klientiem ir arvien augstākas prasības – labāks, jaunāks inventārs, profesionāli treneri. Parādās vairāk un vairāk dažādu treniņprogrammu apmācības un kursi, lai tikai piedāvātu treneriem un viņu klientiem plašākas iespējas.

4. Spēka treniņš

Pa divām vietām nokritusi pozīcija spēka treniņiem, kopš pagājušā gada. Pa šo laiku spēka treniņi jau ir ieņēmuši stabilu vietu cilvēku treniņu režīmā gan vīriešiem, gan sievietēm. Pašlaik ir daudz fitnesa klubu apmeklētāji, kuru galvenais fokuss treniņos ir, lai uzlabotu un palielinātu muskuļu masu. Pieredze gan rāda, ka treneri neiekļauj spēka treniņus cilvēkiem ar sirds un asinsvadu slimībām, tāpēc vienmēr ir nepieciešams pārbaudīt savu veselību pirms uzsākt jebkādus treniņus, to skaitā, spēka treniņus.

9versija

5. Ķermeņa svara samazināšana

Komerciālās svara samazināšanas programmas mēģina regulāru treniņu vietā piespiest cilvēkus ieturēt striktas diētas. Vairums šīs labi reklamētās diētas neiekļauj nekādus treniņus, bet tikai drastiski samazina kaloriju skaitu. Bet kombinācija sabalansēts uzturs un regulāras aktivitātes pārsvarā tomēr ir profesionāļu izveidotas programmas, kas patiešām arī ir pārbaudītas un sniegs vēlamos rezultātus. Šī tendence – vingrojumi un sabalansēts uzturs ir topā jau no 2009. gada, un katru gadu ir tikai kāpusi augstāk un augstāk.

6. Personālie treneri

Personālie treneri ir populāri gan mazās sporta zālēs, gan milzīgās fitnesa klubu ķēdēs. Jo vairāk tiek apmācīti personālie treneri un tiem palielinās kvalifikācija, jo vairāk cilvēki vēlas tieši savu personālo treneri. Personālie treneri kā trends ir bijis top 10 jau 8 gadus. Lai gan šo laiku gaitā ir mainījusies personālo treneru nodarbību vadīšana, tā biežāk tagad ir kā neliela grupu nodarbība, ar 3-4 cilvēkiem, ne tik daudz vairs treniņi viens pret vienu.

7. Fitnesa programmas gados vecākiem cilvēkiem

Satraukums par gados vecāku cilvēku veselību un fizisko stāvokli ir bijis gadiem ilgi kā vien no top punktiem, par ko katru gadu runā arī fitnesa nozarē. Arvien vairāk fitnesa klubi piedāvā nodarbības tieši gados vecākiem cilvēkiem – senioriem. Šīs nodarbības notiek nelielās grupās, un reizēm tās ir bez maksas, lai iemācītu vingrojumus, ko jebkurš var veikt arī mājās, atbilstoši savam vecumam. Nekad nav par vēlu, lai uzlabotu savas spējas veikt ikdienas lietas ar regulārām aktivitātēm.

8. Funkcionālais fitness

Tā kā ar spēka treniņiem ir skaidrs, ka tiek uzlabots līdzsvars, koordinācija, spēks, izturība, tāpat ir saprotams, ka ar funkcionālo fitnesu tiek uzlabotas ikdienas aktivitātes. Funkcionālās fitnesa programmas parādījās topā 2007.gadā 4 vietā, bet turpmākos gadus, tas ļoti zaudēja savu pozīciju, nokrītot pat līdz 11 vietai 2009.gadā. Pagājušajā gadā iekļuva 10 vietā, un tagad kāpiens uz 8 vietu. Ir dzirdēti komentāri par to, ka funkcionālais fitness ir saistīts ar fitnesa programmām gados vecākiem cilvēkiem, tāpēc šīs tendences turas blakus. Funkcionālo fitnesu izmanto arī rehabilitācijā un mājās.

9. Grupu personālie treniņi

Grupu personālie treniņi turpina savu popularitāti arī 2014.gadā. Šī tendence ļauj personālajiem treneriem sniegt savus pakalpojumus grupās 2 līdz 4 cilvēki. Kopš 2007.gada, kad šī tendence parādījās 19 vietā, tā ir tikai augusi, līdz nokļuvis pat līdz 8 vietai, 2012.gadā. Turpinoties ekonomiski sarežģītiem laikiem šī tendence ir ļoti populāra, lai personālie treneri un klienti saņemtu vēlamo – privātu treniņu, kas ir ekonomiski izdevīgs abām pusēm.

shutterstock_81569653

10. Joga

Joga ir atgriezusies līdz ar 2014.gadu. Joga parādījās topā 10 vietā, 2008.gadā, un tad strauji nokrita līdz 20 vietai. Cenšoties sevi atkal pierādīt, joga atkal ir top 10 trends fitnesā. Joga visās tās veidos – Spēka joga, joga kopā ar pilatēm, bikram joga. Ir pieaudzis arī sertificētu treneru skaits tieši jogā, kas izskaidro to, ka tās popularitāte ir atgriezusies.

 

Tas bija ieskats Top 10 fitnesa tendencēs 2014.gadam. Zemāk atrodas ne mazāk svarīgas tendences, kā bērnu aptaukošanās, veselīgas darba vides ieviešana un treniņi svaigā gaisā. No pagājušā gada saglabājušās arī tādas tēmas kā apļa treniņi, apmācības par veselīgu dzīvesveidu un fitnesa nometnes. Vairākas tendences gan ir pametušas top 20 – Pilates, grūtnieču nodarbības, ūdens nodarbības, baskāju skriešana un iešana, kā arī tik populārā zumba un deju nodarbības, kas ar zaudējušas popularitāti. Sekosim līdz, ko gads mums rādīs, vai šīs tendences patiešām īstenosies dzīvē, vai būs kādi pārsteigumi.

shutterstock_3396194