Trenažieri un aprīkojums fitnesa klubiem

Parasti pirmā lieta, kas krīt acīs, ieejot sporta klubā, ir vesela jūra ar sporta zāles aprīkojumu. Ieejot pirmo reizi, dažiem cilvēkiem tas var likties biedējoši. Lielākā daļa sporta zāļu ir lielas, piepildītas ar dažādiem cilvēkiem un trenažieru, aprīkojuma jūru.

Lielākais vairums sporta klubu lietotāji, tieši pašu fitnesa aprīkojumu varētu minēt kā iemeslu kāpēc viņi vispār ir tur. Tas arī ir galvenais iemesls tam, ka sporta un fitnesa klubos ir tik daudz aprīkojuma.

Kādu veidu trenažieri un fitnesa aprīkojums tad ir sastopams sporta klubos?

Trenažieri ir izstrādāti lietošanai mājās un komerciālai jeb profesionālai lietošanai. Galvenā atšķirība starp komerciālo fitnesa aprīkojumu, un fitnesa aprīkojumu lietošanai mājās, ir tā ilgmūžīgums un izturība. Komerciālais sporta klubu aprīkojums tiek pakļauts daudz intensīvākai lietošanai visas dienas garumā. Tas ir dārgāks un augstākas kvalitātes nekā aprīkojums lietošanai mājas apstākļos, taču tam ir paredzēts tieši tāds pats pielietojums. Šajā rakstā mēģināsim uzskaitīt visus sporta klubā biežāk sastopamos trenažieru veidus, kā arī centīsimies izskadro tā katra lietošanas mēŗki un noderību.

LF-BANEER_2

 

Brīvie svari

Brīvie svari pieļauj brīvu kustības diapazonu jebkurā kustību plaknē vingrojumiem, kuros iekļautas jebkuras muskuļu grupas. Brīvie svari ir vispārējs termins, kas attiecas uz hanteļu un svaru stieņu kombināciju. Zem tiem ietilpst:

 

Svaru stieņi

Brīvo svaru stienis
Brīvo svaru stienis

Svaru stieņi ir gari stieņu ar svaru ripām ārpusē. Pastāv nedaudzi dažādi svaru stieņu izmēri un veidi. Savā sporta zālē Jūs visticamāk atradīsiet Olimpiskos svaru stieņus, kuri ir pielāgojami ar pievienojamām ripām un nemainīga svara stieņiem, kam ir noteikts svars. Pielāgojamiem svaru stieņiem nav griezes momenta, jo gali rotē, kamēr nemainīgie stieņi rada griezes momentu, jo galos rotēšana nenotiek.

Iegūstamie labumi no svaru stieņu svaru treniņiem: svaru stieņi Jums ļauj izmantot smagus svarus labākajiem masas un spēka palielināšanas vingrojumiem.

 

Svaru ripas

Svaru disks
Svaru disks

Svaru ripas tiek pievienotas svaru stieņiem papildu pretestībai. Svaru ripas ir fitnesa aprīkojums, kas sastopams jebkurā sporta zālē. Svaru ripas ir sastopamas dažādos izmēros, formās un svaros, taču pastāv 2 galvenās atšķirības.

Standarta Olimpiskajām ripām ir 2 collu caurumi vidū, ar kuru palīdzību ripa tiek uzbīdīta uz svaru stieņa gala. Pastāv daudz un dažādi ripu veidi, kā, piemēram, ripas ar rokturiem, caurumiem un skavām, taču svars tām visām ir vienāds un tas ir 20, 15, 10, 5 un 2.5 kg. Svaru ripas ir sastopamas arī dažādās krāsās un no dažādiem materiāliem. Jūs varat atrast svaru ripas pārklātas ar gumiju, hromu un uretānu, kuras ir arī visdārgākās un visizturīgākās. Olimpiskās ripas (ar amortizāciju) ir košās krāsās un pārklātas ar gumiju. Visticamāk Jūs šāda veida ripas nesastapsiet lielākajā daļā sporta zāļu, jo tās galvenokārt ir paredzētas Olimpiskajai svarcelšanai, kur tām ir jāatlec no grīdas, kad tās tiek nomestas no augstas pozīcijas, piemēram, virs galvas.

Olimpiskās ripas ir sastopamas ar sekojošiem standarta svariem visā pasaulē. Sarkanas 25kg , zilas 20kg dzeltenas 15kg , zaļas 10kg , kā arī vēl ir dažādu svaru melnas treniņu ripas un sudraba krāsas mazās ripas, kuras izmanto, lai radītu dažādus svarus sacensībās.

Kādas svaru ripas izvēlēties?

Olimpiskās ripas nav nepieciešamas, ja sporta zālē nenotiek Olimpiskās svarcelšanas treniņi vai sacensības, kas ir 90% sporta zāļu gadījums. Ar gumiju pārklātajām ripām ir tendence viegli ieplīst. Ar uretānu pārklātās ripas ir neapšaubāmi vislabākās, taču ļoti dārgas. Rokturi uz svaru ripām var būt noderīgi, jo tie ļauj ripas vieglāk satvert un tās padara par daudzpusīgākiem rīkiem arī tikai vingrošanai. Izvēloties ripu komplektu, vislabāk iegādājieties to no cienījama ražotāja, kas jau ilgi ir izgatavojis augstas kvalitātes sporta zāles aprīkojumu, kā, piemēram, Elleiko vai Troy.

 

Hanteles

Hanteles
Hanteles

Hanteles ir mazs stienis ar apaļām fiksētām vai pielāgojamām ripām. Hantelēm, kuras var atrast lielākajā daļā sporta zāļu, ir fiksētas ripas, kuras var pielāgot, bet tās laiku pa laikam jāpievelk ar sešstūra atslēgu. Savā sporta zālē Jūs atradīsiet hanteles daudzās dažādās formās. Ir sastopamas hanteles ar apaļām malām, kā arī hanteles ar sešstūra malām. No hantelēm iegūstamo labumu dēļ, tās ir noteikti nepieciešams aprīkojuma elements visām sporta zālēm.

Iegūstamie labumi no hanteļu svara treniņiem: Hanteles ir patiesas brīvo svaru pārstāves, jo tās ļauj lietotājam izpildīt kustības visās plaknēs. Hanteles ir labākais veids kā uzlabot funkcionālo spēku, muskuļus, tonizēt ķermeni un zaudēt svaru pilnā svaru treniņu programmā vai citā treniņa režīmā.

 

Svaru bumbas

Svaru bumbas
Svaru bumbas

Svaru bumbas Latvijā tradicionāls sporta zāles aprīkojums. Svaru bumbas ir sastopamas dažādās formās, kā, piemēram, klasiskajā formā no dzelzs, kā arī pārklātas ar gumiju. Svaru bumbas tiek maz pielietota vidusmēra sporta zālēs un fitnesa klubos, jo lielākajā daļā attiecīgie vingrojumi nav pazīstami.

Iegūstamie labumi no svaru bumbu treniņiem: svaru bumbas ir lieliski pielietojamas funkcionālā spēka un jaudas attīstīšanai. Ja Jūs vēlaties savā sporta zālē svaru bumbu komplektu vai vienkārši vēlaties tās izmantot, ir pieejamas daudzas apmācības par pareizu lietošanas tehniku, kā arī tiek ieteikts izmantot šo rīku priekšrocības.

 

Svaru soli

Svaru soli
Svaru soli

Daudzi vingrojumi ar hantelēm un svaru stieņiem tiek izpildīti uz svaru sola. Pastāv daudz un dažādi svaru solu veidi. Ir pieejami lēzenie, pazeminātie un paaugstinātie svaru soli. Daži no tiem ir pielāgojami un daži ir fiksēti. Svaru soli ir arī pievienoti svaru stieņu statīviem tādiem vingrojumiem kā svaru atspiešana uz sola. Jo izturīgāki svaru soli, jo labāk, jo tie pieļauj lielu ķermeņa svaru, kā arī vingrojumus ar smagiem svaru stieņiem un hantelēm.

Kā izvēlēties svaru solu: meklējiet visizturīgāko. Jūs noteikti nevēlaties, lai Jūsu sols būtu nestabils laikā, kad Jūs izpildāt hanteļu atspiešanu no krūtīm ar 100 mārciņu hantelēm vai pakāpienus ar tām. Ja Jūs vēlaties atsevišķu svaru solu, pārliecinieties, ka to var pielāgot pazeminātos un paaugstinātos leņķos, lai nodrošinātu visefektīvāko iespējamo vingrojumu dažādību.

 

Laterālais ķermeņa augšdaļas trenažieris

Laterālais trošu trenažieris
Laterālais trošu trenažieris

Laterālais ķermeņa augšdaļas trenažieris (trose tiek vilkta no augšas uz leju) ir augstu nostiprinātas troses trenažieris, kas ir pamatelements 99% no visām sporta zālēm. Trenažierim ir arī sēdeklis ar cilindra formas polsteriem, kas palīdz noturēt kājas uz leju. Šie polsteri ir nepieciešami tikai gadījumā, ja Jūs vēlaties pacelt svaru, kas ir lielāks par Jūsu ķermeņa svaru.

Trenažiera augšpusē ir karabinieris, kas ļauj pievienot dažādus elementus. Uz šī laterālā ķermeņa augšdaļas trenažiera Jūs varat izpildīt jebkādu vingrojumu, kuram Jūs izmantotu augstu nostiprinātu trosi.

Svars, kuru Jūs izvēlaties trenažiera svaru kolonnā, būs faktiskais svars, kuru Jūs celsiet, pateicoties viena trīša uzbūvei. Tā kā trenažierim nav zemāka trīša, Jums nav mehānisku priekšrocību, tādējādi Jūs ceļat tādu svaru, kādu izvēlējāties.

Iegūstamie labumi no laterālā ķermeņa augšdaļas trenažiera: vingrojumi, kas paredzēti laterālajiem muskuļiem, ir svarīgi ikvienam, kas nevar izpildīt lielu pievilkšanās reižu skaitu. Šie vingrojumi nodarbina galveno muskuļu grupu un katram vidēja līdz liela izmēra fitnesa centram vajadzētu būt apgādātam ar šo trenažieri pārējā sporta zāles aprīkojuma vidū. Laterālais ķermeņa augšdaļas trenažieris ir labs arī tricepsu stiepšanai, taču tam nepieciešams liels izvēlētais svars un tas tik un tā nedarbosies tik labi kā trenažieris krosovers, brīvo kustību trenažieris vai cita ierīce ar dubulto trīšu sistēmu.

Latvijā kvalitatīvas sporta zāles izvēlas Signature sērijas trošu trenažierus  no ražotāja Life Fitness

 

Trenažieris krosovers

trenažieris krosovers
trenažieris krosovers

Trenažieri krosoveri aizņem ļoti daudz vietas un tas izrādīsies centrālais elements daudzās sporta zālēs. Krosoveri ir lieliska aprīkojuma daļa ikvienai sporta zālei. Dažreiz tie ir aprīkoti ar sēdekli troses pievilkšanas vingrojumam un laterālo muskuļu vingrojumam nepieciešamā aprīkojuma uzstādījumiem katrā pusē lielākās sporta zālēs.

Krosovera trenažieris sastāv no divām pielāgojama augstuma dubultām trīšu trosēm. Tās parasti ir atdalītas ar stieni, kas iet virs galvas un kuram ir pievilkšanās vingrojuma izpildes iespēja.Tā kā katrai svaru kolonnai ir augšējais un apakšējais trīsis, svari kustās aptuveni pusi no attāluma no velkamās troses garuma. Tas nozīmē, ka, ja Jūs esat izvēlējies svaru kolonnā 50 kg Jūs celsiet tikai aptuveni 25 kg, pateicoties mehāniskajai priekšrocībai, ko sniedz dubultie trīši. Tas nodrošina Jums plūstošāku kustību, nekā viena trīša sistēma, kā, piemēram, laterālajam ķermeņa augšdaļas trenažierim.

Iegūstamie labumi no trenažiera krosovera: Ikvienai sporta zālei, kurā ir pietiekoši daudz vietas, jānodrošina trenažiera krosovera pieejamība. Ar šo ļoti daudzpusīgo treniņu aprīkojuma elementu var trenēt visu ķermeni.Vienīgais krosovera trūkums ir milzīgais kubikmetru skaits, ko tas aizņem. Ja platība ir ierobežota, tad labākā izvēle būtu brīvo kustību trenažieris.

 

Brīvo kustību trenažieri

Duālās kustības trenažieris
Duālās kustības trenažieris

Brīvo kustību ierīces jeb dubultās kustības trošu trenažieri ir prečzīmes nosaukums, kas radās 1990-tajos. Šīs ierīces pārspēj krosoverus kā visnoderīgākais sporta zāles aprīkojums, ko ievietot sporta zālē.Brīvo kustību dubulto krustenisko trošu trenažieris apvieno visu to, ko var paveikt krosovers un to dara, aizņemot aptuveni ceturtdaļu no krosovera platības.

Tāpat kā krosoveram, arī šim trenažierim ir dubulto trīšu sistēma, kas rada līganu pretestību. Rokturiem ir daudzējādi pielāgojumi, kas ļauj pielāgot trenažieri gandrīz bezgalīgam vingrojumu skaitam visu izmēru un visu fiziskās sagatavotības līmeņu cilvēkiem.

Šī aprīkojuma cena ietekmēs izmaksas. Versijas, kas paredzētas lietošanai mājās, ir lētākas nekā komerciālā versija. Pastāv vēl arī citi brīvo kustību trenažieri, kas paredzēti atsevišķām muskuļu grupām, taču dubulto trošu trenažieris var paveikt gandrīz visu.

Iegūstamie labumi no brīvo kustību aprīkojuma: Dubulto trošu trenažieris ir viens no vislabākajiem sporta zāles aprīkojuma elementiem, ko izmantot mājas sporta zālē vai milzīgā fitnesa centrā. Brīvo kustību aprīkojums ir lielisks brīvo svaru papildinājums, kur to kombinācija piedāvā neierobežotu vingrojumu daudzveidību.

 

Kompleksie trenažieri jeb funkcionālās treniņu sistēmas

Funkcionālā treniņu grupu nodarbību trenažieris
Funkcionālā treniņu grupu nodarbību trenažieris

Funkcionālais treniņš kļūst arvien populārāks, un nu jau gandrīz ikviens ražotājs sāk piedāvāt trenažierus gupu nodarbībām. Ražotājs Life Fitness ar savu funkcionālo treniņu sistēmu Synrgy360 ir viens no pirmajiem, kas ieviesa revolūciju grupu nodarbībās un fitnesā. Funkcionālo treniņu sistēmām ir izturīgs rāmis un plašas treniņu iespējām – dubultā kabeļu sistēma, batuts, boksa maiss, virve, vingrošanas lentas, TRX piekares sistēma, TRX Rip Trainer, svaru bumbas un vēl un vēl, viss ko vien var iedomāties izmantot funkcionālā treniņa laikā.

 

 

Spēka trenažieri

Spēka trenažieri aizņem lielāko daļu no sporta zāles aprīkojuma jūras, kuru Jūs redzat ieejot lielākajā daļā sporta zāļu. Joprojām nav beigusies nepārejošā cīņa “brīvie svari pret trenažieriem”, kas turpinās jau gadiem.

Kas ir efektīvāks?

Abi veidi ir efektīvi, taču brīvie svari ir efektīvāki, ar nosacījumu, ka vingrojumi tiek izpildīti pareizi. Mašīnām nav raksturīga nepareiza vingrojumu izpilde, ko attiecina uz brīvo svaru vingrojumiem, bet tām ir citas problēmas.

Agrāk uzskatīja, ka cilvēkiem trenēšanos vajadzētu uzsākt uz ierīcēm un attīstīties līdz brīvajiem svariem, taču pašreizējie pētījumi norāda uz pretējo.Tā kā svaru ierīces pilnībā kontrolē kustību parasti vienā kustību plaknē, svarīgie ķermeņa stabilizētājmuskuļi netiek iesaistīti.

Svaru ierīces tika izstrādātas, lai izolētu muskuļu grupu, tāpēc tās vislabāk var izmantot muskuļu audzēšanai. Ierīces nodrošina daudz niecīgākus funkcionālās nostiprināšanas labumus, nekā brīvie svari vai brīvo kustību treniņu aprīkojums.

 

Pielāgoto svaru trenažieri

Pielāgoto svaru trenažieris
Pielāgoto svaru trenažieris

Pielāgoto svaru trenažieri jeb “ierīces” galvenokārt ir paredzētas vienai specifiskai kustībai. Vārds „pielāgotās” attiecas uz ierīces pielāgojumiem. Trenažierim ir tapa, kuru var izvilkt un ievietot atbilstoši jebkuram svaram, kuru Jūs vēlaties pacelt. Katrai ierīcei ir arī dažādi pielāgojumi, kā, piemēram, sēdekļa augstums vai rokturi, kurus Jūs arī izvēlaties, lai pielāgotu mašīnu savam ķermenim. Pēc ierīču pielāgošanas, Jūs lielākoties nosēžaties un velkat vai stumjat rokturus, lai paceltu svaru kolonnu, kas pievienota trosei, kura parasti iet cauri sarežģīta izskata trīša formai.

Pastāv daudz un dažādi svaru ierīču veidi un zīmoli katrai ķermeņa daļai. Svaru ierīču izmaksas gandrīz pilnībā ir atkarīgas no to svara. Tā kā Jūs maksājat par lielu dzelzs gabalu – jo tas ir lielāks, jo vairāk par to jāmaksā. Ir arī dažas ierīces ar kompleksām funkcijām, kas nemaina izmaksas tik ļoti, kā varētu padomāt.

Iegūstamie labumi no pielāgotajām svaru ierīcēm: svaru ierīces ir lieliskas atsevišķu muskuļu grupu trenēšanai kultūristiem vai ikvienam, kas vēlas attīstīt konkrētu muskuli. Ja kāds vēlas uzsākt svaru treniņus bez apmācības, pielāgotās svaru ierīces varētu būt labākais trenēšanās veids

 

Hammer Strength trenažieri

Hammer Srenght trenažieris
Hammer Srenght trenažieris

Ja šāds sporta aprīkojums atrodas jūsu fitnesa vai sporta klubā, tas nozīmē ka tas jau ir ļoti nopietns un profesionāls klubs, kurš domā par saviem klientiem, jo Hammer Strength trenažieri ir vārds, kam uzticas čempioni, atzīts brīvo svaru trenažieru ražošanas līderis visā pasaulē. Un ne tikai tādēļ, ka tos treniņu procesā izmanto profesionāli sportisti un armija. Hammer Strength trenažieri ir unikāli ar to,ka tie gan tehniski, gan biomehāniski ir piemēroti visiem lietotājiem neatkarīgi no fiziskās sagatavotības. Tie ir unikāli arī ar to, ka to ražošanā ir patentēta t.s. izolaterālā tehnoloģija un tiem ir iespējams uzstādīt vienu no zemākajām pretestībām trenažieru ražošanas vēsturē.

Iegūstamie labumi no Hammer Strength svaru ierīcēm: Hammer strength svaru ierīces ļauj kultūristam vai fitnesa entuziastam darbināt un izolēt muskuļu grupas 2 kustību plaknēs. Hammer strength ierīces ir populāras spēka treneru vidū, kam prieku sagādā smagu svaru cilāšana, jo viņiem Hammer strength ierīces vairāk atgādina brīvos svarus.

BANNER_LIFE_FITNESS-HOME